Bělení zubů

jak jednoduše rozzářit bílými zuby svůj úsměv

Stále více našich dospělých pacientů se zajímá o možnost bělení zubů. Jedná se o proces, kterým lze změnit odstín zubních tkání a rozzářit tak bílými zuby svůj úsměv. Krásný úsměv je zdrojem sebevědomí a pocitu jistoty v komunikaci s ostatními lidmi. Bělení zubů může probíhat v ordinaci nebo doma.

Ordinační bělení zubů

Bělení zubů v ordinaci se odehrává vždy v křesle zubní ordinace pod kontrolou lékaře nebo dentální hygienistky. Bělení zubů se týká jen osob starších 18 let. Jedině stomatologický odborník je schopen posoudit, kterou metodu pro bělení použít, vzhledem ke stavu chrupu a příčině zabarvení zubů. Podle toho navrhne způsob a délku bělení. Volně prodejné bělicí prostředky pro domácí bělení nebo bělení zubů v kosmetických salonech je jistě levnější, ale neočekávaný výsledek procesu nebo případné poškození zubního zdraví jsou možným rizikem. V naší zubní praxi používáme k bělení šetrných, účinných a bezpečných přípravků Opalescence. Jejich účinek je urychlen speciální bělicí lampou.

Jak probíhá ordinační bělení zubů?

Ordinačnímu bělení zubů předchází vyšetření zubů lékařem. Následně odstraní dentální hygienistka mechanické nečistoty, ultrazvukem zubní kámen, technikou air-flow pigmenty z předních zubů, které jsou při úsměvu vidět. Pokud jsou v předních zubech bílé výplně nebo korunky či můstky, výsledný efekt bělení nebude dokonalý, protože zubní tkáň se vybělí, ale korunka nebo výplň ne. Má to sice řešení, ale je velmi drahé. Po skončení bělení je totiž nutné vyměnit tmavší korunku za světlejší a ta je stejně nákladná jako korunka nová.

Příprava pokračuje ochráněním dásní a zubních krčků speciálním světlem tuhnoucím gelem. Přední stranu zubů potře dentální hygienistka Opalescencí a k ústům přiblíží světelný akcelerátor POLUS, který je nejvýkonnější a nejúčinnější na dentálním trhu. Speciální světelné paprsky zvyšují účinek gelu a urychlují jeho působení. Samotný bělicí proces trvá jen 30 minut. To je poloviční čas na rozdíl od konkurenčních metod ordinačního bělení. S sebou dostává pacient na míru podle vlastních zubů zhotovený průhledný nosič pro každou čelist zvlášť a prostředek Opalescence na domácí dobělení zubů.

Jak dlouho ordinační bělení zubů vydrží?

Vybělený chrup je světlejší a jeho barva se blíží bílé. Nový odstín vydrží přibližně 2 roky. Efekt je přímo úměrný množství spotřeby silně pigmentující stravy, pochutin a nápojů (káva, červené víno, zelený čaj, džusy, coca-cola), ale také kouření. Je-li to nutné, je možné opakovat proces bělení za 6 nebo 12 měsíců.

Je možné snížit citlivost zubů po bělení?

V případě ordinačního bělení je následná citlivost zubů minimální, protože dentální hygienistka používá ochrannou gelovou hmotu v oblasti krčků a dásní, která zamezí působení látky v těchto místech. I přesto mohou být zuby po bělení citlivější. V naší zubní praxi používáme k potlačení citlivosti tzv. „tekutou zubní sklovinu“ MI Paste Plus. Obsahuje vysokou koncentraci vápníku a fosfátu s přidaným zvýšeným množstvím fluoridu. Přípravek snižuje citlivost zubů po bělení jejich hydratováním, protože bělením byly vysušeny.

Domácí bělení

Přípravky ve volném prodeji

Bělicí pasty a systémy pro domácí bělení zakoupené v lékárně nebo v marketu ušetří zájemci o bělení relativně dost peněz a jsou časově nenáročné. Nosiče jsou z výroby unifikované a tzv. „na míru“ se dolaďují ponořením do horké vody a skousnutím po nasazení na zuby. Dříve byly ve volném prodeji přípravky s vyšší účinností. Protože však v sobě skrývaly nebezpečí chybějící možnosti konzultovat stav chrupu a ústní hygieny před bělením se stomatologem, jsou nyní volně k prodeji jen přípravky s minimální účinností.

Jenom lékař může odborně posoudit příčiny zabarvení chrupu a riziko možné vedlejší reakce tkání. Zubní lékař také zajistí preventivní ošetření zubů, kterým se předejde možnému barevnému nesouladu některých zubů po skončení bělení. Jestliže se rozhodnete pro domácí bělení, než kupovat drahé neúčinné pasty, je lepší zvolit domácí bělení řízené stomatologem.

Domácí bělení řízené zubním lékařem

Na domácím bělení je nejdůležitější kontrola lékařem. Jenom stomatolog dokáže posoudit vhodnost bělení prohlídkou a rozhodnout, zda bělit či nebělit. Bělením se totiž zubní náhrady a výplně, jako jsou plomby, fasety, korunky a můstky, nevybělí na rozdíl od okolní zubní tkáně. Následná výměna těchto náhrad za světlejší může být daleko dražší než celé domácí bělení.

V naší zubní praxi KOLDADENT používáme profesionální přípravky Opalescence. Jsou bezpečné, osvědčené a fungují poměrně rychle. Bělicí sada obsahuje bělicí gel v aplikátorech, profesionálně u nás na míru zhotovené plastové nosiče, pouzdro na jejich uložení a příbalový leták s informacemi o použití bělicí sady. Námi zhotovené kvalitní nosiče podle otisků zubů zamezují vytékání gelu do úst a snižují tak nebezpečí poškození dásní, jako tomu bylo u volně prodejných výrobků na bělení.

Bělicí proces trvá 2-4 hodiny denně po dobu 3-4 týdnů. Bělit je možné v noci nebo ve dne. Při zvýšené citlivosti zubů je lépe nasazovat individuální nosiče s gelem přes den, protože bělení by v tom případě nemělo trvat déle než dvě hodiny. V případě citlivosti zubů je nutné přerušit bělení na 1-2 dny a použít fluoridační prostředek na citlivé zuby.

Při první návštěvě v ordinaci:

  • proběhne kontrola stavu ústní dutiny a její hygieny
  • pacient je podrobně seznámen s konkrétní metodou bělení a jejími limity
  • dentální hygienistka zhotoví otisky obou čelistí, z nichž pak vyrobí nosiče gelu na míru.

Při druhé návštěvě v ordinaci:

  • znovu kontrola stavu ústní dutiny a její hygieny
  • pacient je instruován o způsobu plnění nosiče, jeho nasazení a čištění
  • obdrží bělící gel, individuální nosiče, pouzdro na ně a návod na použití sady.

Při třetí a dalších případných kontrolách v ordinaci se lékař nebo dentální hygienistka zaměřují na kontrolu postupu bělicího účinku, stav zubních tkání a dásní a celkovou úroveň ústní hygieny.

Co je potřeba při domácím bělení dodržovat?

  • čistit správně zuby jako obvykle
  • zuby bělit pouze jedenkrát denně (hrozí zvýšená citlivost zubů)
  • nejíst a nepít během bělení (s nosiči v ústech)
  • vyhýbat se silně barvícím potravinám a nápojům (coca-cola, čaj, červené víno, borůvky, káva, džusy apod.).