Zubní keramické fasety

pro dokonalou estetiku předního úseku chrupu

Keramické fasety jsou tenké destičky z čisté keramiky, kterými stomatolog překryje přední plošky zubů ve viditelné části chrupu. Lze tak dosáhnout výrazného estetického efektu a korigovat nežádoucí defekty předních zubů, jako jsou nechtěná barva, tvar, velikost nebo postavení zubů v řadě. Keramické fasety Vám vrátí krásný úsměv a pacientům vyššího věku dokážou opticky vrátit věk o deset let zpátky.

Ošetření provádíme v lokálním znecitlivění, s minimální úpravou zubu. Ne každý zub je vhodný pro použití keramických faset. Lidé, kteří trpí skřípáním zubů nebo mají příliš krátké zuby (mají málo skloviny), či mají velké výplně v předních zubech, nejsou vhodnými adepty pro zhotovení keramických faset. Pro ty jsou řešením celokeramické korunky.

Jak probíhá zhotovení keramických faset?

V přípravné fázi musí lékař odstranit případný zubní kaz. Potom šetrně a mělce obrousí přední zubní plošku do hloubky 0,5 – 1 mm. Digitálním 3D skenerem vybaveným speciální intraorální kamerou špičkového přístroje CAD/CAM 3D CEREC opticky sejme otisk obroušených zubů. Optická data digitálně zpracuje biogenerický 3D software počítače a podle hloubky odebrané zubní hmoty, tvaru obroušených zubů a tvaru okolních zubů v čelisti navrhne optimální tvar keramické fasety. To trvá 30 sekund.

Digitální soubor návrhu je elektronicky po síti přenesen do vedlejší laboratoře, do paměťového procesoru vysoce přesné CNC CEREC frézky, která umí z bločku stomatologické keramiky vyfrézovat požadovanou estetickou fasetu. Tu může podle potřeby laborant jen vyleštit nebo ji pomocí barviček a glazury na keramiku dobarví a nechá vypálit v peci na keramiku.

Výsledný produkt, estetická zubní faseta, je k nerozeznání od přirozeného zubu. Lékař v ordinaci keramickou fasetu nejprve pacientovi odzkouší a pak nalepí speciálním světlem tuhnoucím lepidlem na zub. Estetické i funkční splynutí fasety se zubem je dokonalé. Celý proces proběhne v řádu několika hodin, tedy v jedné návštěvě. Životnost keramických faset je dlouhodobá za předpokladu správné a kvalitní ústní hygieny.