Zuby moudrosti

zuby, které mohou potrápit

Zuby moudrosti nazýváme třetí stoličky nebo také osmičky. Pro současného člověka přestaly mít význam, protože přijímáme měkkou potravu, která nemusí být mechanicky zpracována stoličkami. Během vývoje se proto člověku zkrátily čelisti a zuby moudrosti tak nemusí mít dostatek místa k prořezání a zařazení do zubního oblouku.

Kdy a proč se zuby moudrosti extrahují?

Důvodů je několik. Při pravidelných preventivních prohlídkách okolo 16 roku věku pacienta pořizujeme rentgenový snímek čelistí. Na něm je vidět uložení osmiček v kosti. To stomatologovi ukáže, jestli mají vůbec naději se prořezat.

Jsou-li zuby moudrosti zaklíněny v kosti, problematicky skloněné nebo ležaté, pořídíme ještě jeden snímek, tentokrát trojrozměrný, pro přesnější zjištění polohy vzhledem k okolním zubům a kosti. Prostorový 3D snímek nám umožní zvolit nejsnadnější a co nejméně invazivní způsob chirurgické extrakce. To je předpokladem pro rychlejší a nekomplikované hojení rány.

Jen u menšiny lidí vyrostou zuby moudrosti správně. Ale vzhledem k jejich poslednímu místu v řadě se obtížně čistí a při nedokonalé hygieně se kazí častěji než ostatní zuby.

Asi 20 % populace postihne obtížné a bolestivé prořezávání dolních třetích stoliček. Dáseň kolem nich tvoří záhyb, ve kterém se zachycují zbytky potravy, a to jsou vhodné podmínky pro vznik infekce. Proto je v případě dolních osmiček nejlepším řešením při prvních potížích jejich extrakce. Horní zuby moudrosti nebývají tak problematické a lze je léčit konzervativně, výplachy.