Keramické korunky

náhrada chybějících zubů

Zubní korunka je umělou náhradou viditelné části zubu, která chrání zub a zaplňuje mezeru v zubním oblouku. Zubní můstek nahrazuje anebo spojuje větší počet chybějících zubů především v zadní části chrupu. Mohou být vyrobeny z dentálních slitin, pryskyřic, keramiky nebo jejich kombinací. Na našem pracovišti zhotovujeme tyto náhrady převážně z celokeramiky.

Jaké vlastnosti má celokeramika?

Nejlepším a světově uznávaným materiálem je celokeramika. Celokeramické (bezkovové) korunky a můstky jsou vyrobeny ze speciální dentální keramiky, která je k nerozeznání od přírodního zubu. Má příznivé vlastnosti: je bezpečná pro pacienta, nepoškozuje životní prostředí, estetické vlastnosti má téměř shodné se zubní sklovinou, je vysoce pevná a odolná. Proto je celokeramika ideálním řešením z pohledu stomatologa a těší se stále větší oblibě ze strany pacientů.

Jak probíhá výroba keramických náhrad?

Celokeramickou korunku nebo můstek lze vyrobit dvěma způsoby na špičkových přístrojích.

Při prvním způsobu lékař sejme digitální otisk speciální kamerou přímo v ústech pacienta. Počítačový 3D software virtuálně navrhne a na monitoru zobrazí zubní náhradu. Tu může lékař ještě v případě potřeby upravit. Pak ji vyfrézuje přesná počítačem řízená frézka z jednobarevného nebo vícebarevného bločku živcové nebo leucitové keramiky. Výrobce dodává bločky v různých odstínech a tak je možné při správném výběru ponechat vyfrézovanou náhradu v anatomickém tvaru. Lékař ji pak v ordinaci pacientovi vyzkouší a fixuje speciálním cementem. Pacient odchází s novou korunkou za 1-2 hodiny.

V případě složitějšího řešení je nutné zhotovit přesné klasické otisky, vytvořit technologií CAD/CAM CEREC  přesnou zirkonovou konstrukci, na kterou laborant napaluje vrstvy keramiky. Tak dosáhne probarvení a transparentnosti zubu z hloubky, přirozené propustnosti a odrazu světla. Esteticky dokonale zhotovenou korunku nebo můstek rozezná od pravých zubů pouze odborník. Bezzubý ale pacient nezůstane. Dostane provizorní korunku, se kterou přečká několik dní, než zubní laborant zhotoví téměř umělecké dílo, dokonalou celokeramickou zubní korunku. Takto mohou vzniknout i rozsáhlé celokeramické můstky.

Jak pečovat o keramickou korunku nebo můstek?

Celokeramická korunka může být upevněna na přirozeném zubu nebo implantátu. V obou případech je nutné úzkostlivě dodržovat správnou ústní hygienu. Živý zub může být napaden zubním kazem, implantát zánětem okolní dásně. Proto je nutné chodit na pravidelné preventivní prohlídky.