Rodinná stomatologie

péče o zubní zdraví celé rodiny

Naší snahou je starat se o zuby všech členů rodiny, dělat rodinnou zubní péči. Chceme pečovat o chrup rodičů a po čase i jejich dětí. Důležitá je spolupráce rodičů s lékařem při zvykání si dítěte na prostředí ordinace a nácviku správných návyků péče o zuby, aby se dítě u nás cítilo dobře. A k tomu můžete pomoci dítěti jenom Vy, rodiče.

Kdy začít s návštěvami ordinace?

Jedná se o specifické ošetření s vysoce individuálním přístupem lékaře k dětskému pacientovi a jeho vyvíjejícímu se nedospělému chrupu. Kolem prvního roku dítěte se  prořezávají první zoubky a to je doba, kdy byste Vy, rodiče, měli s dítětem přijít k zubaři na vstupní prohlídku ústní dutiny. I dočasné, mléčné zuby je potřeba ošetřovat, aby nedošlo k jejich zkažení a vzniku bolesti. Dítě pak má ze zubní ordinace strach, protože to u zubaře bolí. Příčinou bývá nedostatečná domácí péče o dětský chrup a také spousta zlozvyků v rodině, jako například pití sladkých nápojů před spaním a v noci, celodenní popíjení sladkých pitíček a podobně. I z těchto důvodů je potřeba navštívit naši zubní praxi včas.

Preventivní péči řadíme na první místo i u dětí. Je dobré přijít s dítětem do ordinace v rámci jeho socializace v době, kdy se objeví první zoubky. Zvyká si na lékaře, prostředí a  zbavuje se strachu z neznámého prostoru. Rodiče dostanou potřebné informace jak pečovat o mléčný chrup, jaké používat prostředky k čištění, zubní pasty apod. Vstupní vyšetření dítěte hradí zdravotní pojišťovny. Na preventivní prohlídky přijďte s dítětem vždy za půl roku. Současně se můžete objednat na kontrolu i Vy. Preventivní prohlídky jsou hrazeny pojišťovnami.

Výhody rodinné zubní péče o zuby

  • Preventivní prohlídky rodičů a dětí mohou do jisté doby probíhat  společně
  • Chování rodičů v ordinaci je pro dítě vzorem
  • Domluva s dítětem je za přítomnosti rodičů pro lékaře snadnější

Jak připravit dítě na návštěvu ordinace?

Jestliže plánujete vstoupit se svým dítětem do naší ordinace, k rodinnému zubnímu lékaři, byli bychom rádi, kdyby se Vaše dítě u nás cítilo dobře. K tomu můžete být Vy, rodiče, svému dítěti nápomocni:

  • dojednávejte termíny návštěv v takovou denní dobu, o které víte, že je obvykle Vaše dítě v dobré kondici a pohodě
  • vysvětlení, co se bude pravděpodobně v naší ordinaci odehrávat a jak, přenechejte prosím nám
  • nepoužívejte věty jako: „to nebolí“, „nemusíš mít strach“, „ pan doktor se ti na zoubky jen podívá“ nebo „to budeš mít hned za sebou“
  • dovolte dítěti, aby si s sebou vzalo do ordinace svou oblíbenou hračku, medvídka nebo panenku
  • neslibujte dítěti odměnu nebo dárek „za statečnost“
  • zdržujte se, prosím, po celou dobu ošetření dítěte v pozadí.

Děkujeme upřímně, Váš KOLDADENT tým