Preventivní prohlídka u zubaře

nejlepší investice do Vašeho zubního zdraví

Bolesti zubů lze předcházet preventivními prohlídkami u zubaře a to je nejlepší vklad do zubního zdraví. Zvyšující se informovanost a potřeba zářivého úsměvu pro subjektivní pocit sebevědomí a svobody ve vzájemné komunikaci mezi lidmi způsobily podstatnou změnu náplně práce moderního zubního lékaře.

Preventivně orientované zubní lékařství, které více léčí než spravuje, je základním pilířem moderní praktické stomatologie.

Vědecké výzkumy potvrdily

  • chronický zánět dásní a parodontóza jsou hlavní příčinou onemocnění cévního systému-arteriosklerózy
  • špatně nebo vůbec nečištěný mezizubní prostor je příčinou většiny zubních kazů a prvopočátek parodontózy
  • nenahraditelný význam fluoridových solí pro remineralizaci zubní skloviny (správná zubní pasta)
  • zásadní význam mechanického odstraňování zubního povlaku (zbytky stravy s bakteriemi) správným zubním kartáčkem, mezizubními kartáčky a správnou technikou.

„Spravování, trhání a náhrada infikovaných zubů jsou nutné pouze tam, kde moderní stomatologie selhává.“

MUDr. Jiří Sedelmayer, 1994, zakladatel moderní preventivní stomatologie v ČR

Předcházet vzniku onemocnění

Stomatologický tým naší zubní praxe KOLDADENT se již dlouhou dobu plně orientuje na prevenci. Jsme členy celorepublikového sdružení preventistů s názvem Společnost preventivní stomatologie. Každoročně absolvujeme několik odborných seminářů a praktických nácviků.

Preventivní zubní prohlídka zahrnuje soubor opatření, jejichž cílem je předcházení vzniku onemocnění, a v zubním lékařství je tou nejdůležitější činností. Jedná se o předcházení zubnímu kazu, onemocněním dásní a celého parodontu. Základní a účinnou formou preventivní péče je dostavit se dvakrát za rok na preventivní prohlídku. Lékař Vám prohlédne ústa, zjistí stav chrupu a dásní. Jedenkrát za dvanáct až osmnáct měsíců zhotoví kontrolní RTG snímky, které odhalí skryté kazy a zkontroluje stav tkáně pod úrovní dásně.

Abyste se uměli o své zuby dobře starat, musíte vědět, co máte dělat a jak. O tom Vás informuje nejen lékař, ale i naše diplomovaná dentální hygienistka v rámci dentální hygieny. Ta Vám vysvětlí a hlavně s Vámi nacvičí způsob domácí péče o zuby a dásně. Seznámí Vás s metodami čištění chrupu, dentálními pomůckami a přípravky, které zubům a dásním prospívají, ale i s tím, co jim může škodit. Preventivní prohlídka u zubaře a dentální hygienistky je investicí do budoucna. Pro Vás, jako pacienta, je preventivní prohlídka u zubaře a dentální hygienistky bezbolestná, příjemnější a hlavně daleko levnější než:

Ošetření zubního kazu až 1.665,- Kč

Endodontické ošetření (kanálky) až 2.590,- Kč

Korunka či můstek až 5.440,- Kč

Implantát až 25.000,- Kč

Jsme přesvědčeni, že jedině ve stomatologické prevenci má pacient naději na zdravý a zářivý úsměv a skutečný pocit sebevědomí. Záleží tedy na každém z Vás, rozhodnete-li se řídit našimi radami, doporučeními a pokyny. Není nic lepšího než vlastní zuby. Ignorování prevence vede ke ztrátě zubů a k zubním náhradám. Zubní protézy jsou Vaší prohrou.

Při čištění zubů nejde jenom o zuby, ale i o život…

Každodenní důkladné čištění zubů patří mezi neoblíbené činnosti člověka. Zkáza zubních tkání a dásní je nutné zlo, domnívá se většina pacientů. Pravda, že čistý zub nemůže onemocnět, je nepohodlná, protože vede k nutnosti přiznat vlastní vinu na ztrátě zubů. Lidé jsou v klidu, protože zubař zuby spraví nebo nahradí a koneckonců, dá se žít i bez nich!? Preventivně orientovaný stomatolog to nemá opravdu jednoduché. Jak přesvědčit pacienta, že nejde jen o zuby, ale i o život?

Parodontální kapsy krvácejících dásní představují překvapivě velkou plochu otevřené, chronicky zanícené rány (jde o 30 – 40 cm²), která je masívním zdrojem intoxikace celého organismu dlouhodobě (až několik desetiletí). Produkty zánětu se dostávají ve vysokých dávkách krevním oběhem do celého organismu. Poškozují vnitřní stěny cév a umožňují tak usazování cholesterolu. Tím se podstatně zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu.

Četnost předčasných porodů a novorozenců s nízkou porodní váhou je až 7x větší u pacientek se špatnou ústní hygienou. Produkty zánětu dásní při reakci s inzulínem mají vliv na vznik získané cukrovky II. typu. Špatná ústní hygiena ovlivňuje i jiné tělní orgány a systémy.

Jedině prevence a správné mechanické odstraňování zubního povlaku (zbytky jídel s bakteriemi), především z mezizubního prostoru, mohou zabránit zánětu dásní.

Čisté zuby prodlužují život

Naučit pacienta správné technice čištění zubů je cílem snahy našeho stomatologického týmu o prevenci vzniku zubního kazu a zánětu dásní.

S nejlepšími výsledky se setkáváme u rozumných a spolupracujících pacientů, kteří dávají přednost bezbolestné a pravidelné preventivní prohlídce u zubaře před bolestivými zásahy lékaře při nikdy nekončícím spravování zubů.