Bílé zubní výplně

estetické a funkční řešení pro opravy a rekonstrukce nejen předních zubů

V zubní praxi KOLDADENT dáváme přednost bílým zubním výplním z kvalitních, světlem tuhnoucích materiálů od předních světových výrobců. Jsou esteticky a funkčně dokonalé a hlavně neškodné, na rozdíl od amalgámových výplní. Nemění časem barvu, jsou dostatečně tvrdé a výplně z nich zhotovené jsou nerozeznatelné od okolního zubu.

Zubní výplň – co to vlastně je?

Zubní výplň, neboli zubní plomba, je umělý materiál, který používá zubní lékař k vyplnění dutiny po zubním kazu, k zaplnění drobných prasklin zubů, ale i k úpravám poškozených nebo odlomených částí zubů například po úrazu.

Jedná se o plastické materiály, které tuhnou až po aplikaci přímo v zubu. Každý výplňový materiál musí splňovat přísná kritéria vhodnosti použití z hlediska bezpečnosti, estetiky, funkce a trvanlivosti. Lékař má v podstatě na výběr ze čtyř základních typů přímých výplní:

  • amalgámová výplň
  • bílý skloionomerní cement
  • fotokompozitní (bílá) výplň
  • keramická výplň

Při výběru posuzuje lékař vlastnosti zubních výplní a porovnává je s jejich vhodným umístěním v zubu. Hodnotí hlavně velikost a místo výplně, mechanický tlak na zub, kazivost zubů pacienta, jeho úroveň péče o zubní zdraví a jedná-li se o viditelnou část chrupu nebo o zadní zuby. Jedná-li se o děti do 16 let, těhotné ženy nebo kojící matky, nesmí použít amalgámovou výplň a vybírá z ostatních základních typů výplní.

Amalgámová výplň (plomba)

Je klasickou zubní výplní, kterou všichni znají. Jde o slitinu rtuti se stříbrem, mědí a cínem. Má několik dosud nepřekonaných výhodných vlastností, jako jsou pevnost a odolnost ke žvýkacímu tlaku, antibakteriální projevy, těsnost uzávěru, nízkou cenu a snadné zhotovení.

Má však i několik nevhodných vlastností, pro které se již v některých zemích západní Evropy omezuje jejich používání nebo dokonce platí zákaz užívání ve stomatologii. Jeho kovová barva se na pohled jeví jako černá plomba a proto se nepoužívá jako výplň do předních zubů. Dokonce ani v zadních zubech nepůsobí právě esteticky. Amalgám není vhodný pro rozsáhlé výplně korunky zubu, hrozí vznik prasklin a odlomení odvrtáním oslabené skloviny. Jeho největší nevýhodou je však nebezpečnost pro pacienta a životní prostředí. Rtuť obsažená v amalgámu se během života uvolňuje do těla pacienta a je zodpovědná za mnohé příznaky, které spolu zdánlivě nesouvisí, jako deprese, únava, vznik autoimunitních onemocnění, alergie, leukémie. Životní prostředí Evropské unie je zatěžováno každým rokem přibližně 77 tunami rtuti, které skončí v půdě, ve vodě a ovzduší. Nejškodlivější pro zdraví pacientů a životní prostředí je však zdravotními pojišťovnami hrazená a preferovaná amalgámová výplň z tzv. nedózovaného amalgámu. Proto se vědci snaží vytvořit bezpečnější, dokonalejší a levnější zubní výplňové materiály, které by mohly skutečně zlepšit náš úsměv.

Bílý skloionomerní cement

Nahrazuje amalgámové plomby u dětí mladších 16 let, těhotných a kojících žen.

Fotokompozitní (bílá) výplň (plomba)

Fotokompozitní bílé výplně upřednostňují pacienti stále častěji pro jejich estetický vzhled. Mají nezastupitelnou úlohu při opravách a rekonstrukcích předních zubů, jsou ale použitelné i do zadních zubů. Fotokompozitním materiálem lze upravit i menší estetické vady například velké mezery mezi zuby nebo malé rotace zubů, tvar a zabarvení předních plošek zubů ve viditelné části chrupu. Dá se říct, že kompozitní výplně se v poslední době staly skoro univerzálním materiálem.

Jaké mají kompozitní materiály výhodné vlastnosti?

Jedná se o pryskyřici naplněnou rozemletým sklem, která se váže k zubu mechanicky a chemicky. Tuhne po osvícení modrým světlem. Pak má dostatečnou tvrdost i odolnost. Podmínkou je ale vrstvení (stratifikace) po malých vrstvičkách. Proto je jejich zhotovení časově i technicky náročné. S výhodou se používají u velkých rekonstrukcí zubů, kde nehrozí rozlomení zubu tlakem žvýkání. Jsou barevně stálé a nedráždí sliznice ústní dutiny. Nejcennější jsou však estetické vlastnosti bílých výplní, kdy po dokončení není možné rozeznat výplň od okolní zubní tkáně.

Jakou mají bílé plomby životnost?

Pokud je bílá plomba kvalitně zhotovena, na vhodném místě a pacient provádí správnou ústní hygienu, může být její dlouhodobá funkčnost dvacet i více let.

Jsou bílé plomby nějak nebezpečné?

Nejsou. Odborníci nezjistili žádné nebezpečí pro lidský organizmus ani pro životní prostředí u kompozitních výplní používaných v zubní ordinaci.

Jak pečovat o bílé plomby?

O fotokompozitní výplně je nutné pečovat stejně dobře jako o vlastní zdravé zuby. To znamená provádět dokonalou ústní hygienu doma, dvakrát za rok se dostavit k zubnímu zdravotnímu vyšetření lékařem a alespoň jedenkrát v roce ke kontrole správných dentálních pomůcek (zubní kartáček, mezizubní kartáček), dovedností a návyků potřebných při každodenní hygieně chrupu u dentální hygienistky.

Jaká je cena bílé plomby?

Zásadní informací je, že zdravotní pojišťovny fotokompozitní výplně nehradí. Každý pacient se musí sám rozhodnout, kterou výplní bude ošetřen. Zda mít úsměv na pojišťovnu a bát se zasmát nebo si estetickou bílou plombu zaplatit sám a mít hezký zářivý a milý úsměv.

Keramické bílé výplně (onlaye, inlaye)

Jsou považovány za nepřímé výplně (nejsou zhotoveny přímo u ústech, ale v zubní laboratoři). Využívají se v případě, kdy je potřeba dostavět rozsáhlejší část zubu. Keramické bílé výplně se tvoří pomocí přesného digitálního otisku speciální intraorální kamerou přístroje CAD/CAM 3D CEREC. Po zpracování jedinečným softwarem vyfrézuje přesná CNC CEREC frézka z keramického bločku požadovanou výplň. Tu pak lékař vlepí tekutou kompozitní pryskyřicí do zubu. To vše lze provést na počkání. I tyto keramické výplně vyžadují kvalitní a správnou péči o hygienu ústní dutiny.

Která zubní výplň je tedy nejlepší?

Každá z uvedených zubních výplní má svoje pro a proti. Výzkum a vývoj v oblasti stomatologických materiálů jde rychle dopředu. Časem se jistě dočkáme ideálního a všestranně použitelného materiálu, který v sobě spojí žádané vlastnosti dnešních výplní, jako jsou pevnost a odolnost, bezpečnost a estetika i antibakteriální působnost. Do té doby se jeví jako nejlepší a nejlevnější varianta každodenní preventivní péče o svoje vlastní zubní zdraví, aby nebyl pacient před takovou volbu vůbec postaven.

Jak se bílá zubní výplň zhotovuje?

Důležitá je přípravná fáze tj. pečlivé odstranění zkažené tkáně zubu bez zbytečného prohlubování kavity do tkáně zdravé. Zubní výplň je pak tvořena téměř jako umělecké dílo. Bílý fotokompozitní materiál se vrství metodou stratifikace. Jednotlivé vrstvičky jemných barevných odstínů dentálních barev vrstvíme na sebe. Současně modelujeme charakteristické hrbolky a rýhy, kterými se každý zub vyznačuje. Po vytvoření vrstvičky a její modelaci musíme každou osvítit speciálním modrým světlem, aby ztuhla.

Tento způsob umožňuje dosáhnout přirozené barvy a tvaru zubní plomby tak, aby byla k nerozeznání od okolního zubu, a současně dosáhnout stupně tvrdosti podobného sklovině. Ošetření je bezbolestné díky lokální anestezii. Může trvat až hodinu i déle. Výsledný efekt je skvělý.

Do zadních zubů používáme moderní CAD/CAM technologií CEREC digitálně vytvořené a skutečně vyrobené keramické fasety, inlaye a onlaye místo fotokompozitních bílých plomb. Jejich odolnost a celková trvanlivost je velmi vysoká.